آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
بیانیه روز جهانی کودک PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط Administrator   
پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۸۹ ساعت ۰۷:۵۲

«بچه‌های پاکدل،

 بچه‌های مهربان

چشمه‌های زندگی

روشنی‌های جهان.»[1]

 

هر کودک به مثابه‌ی ضمیر روشن زندگی، بازتاب دهنده‌ی رفتارهای تربیتی پدر و مادر خویش است. وی شکوفه‌ی پر تلألوی هستی و خنده‌ی تابناک زندگی در روان جاری زیستن است. باغ جهان به واژه واژه‌ی نام و لبخند کودک آراسته می‌شود. کودکان انعکاسی از روان پاک انسان در لحظه‌ی نخست آفرینش هستند. میوه‌های شیرین باغ شکوهمند بهشت که زمین را، جهان را و خانه را می‌آرایند.

 

آوای کودکان، سرود بودن است؛ جریانی از طراوت زندگی که بر دامان هستی هدیه می‌شود. کودکان از هر رنگ و نژاد که باشند غنچه‌های نو رسته‌ی جهان پاک اهورایی هستند که نور و روشنی را به ارمغان می‌آورند.

هر کودک قلب تپنده‌ی زندگی است. هر مادر و پدر در پذیرفتن هدیه‌ی آسمانی خویش، ودیعه‌دار یک زندگی نوین در جریان هستی است که حقوق کودک را بر آن‌ها تثبیت می‌کند.

روز جهانی کودک، یادآور حقوق کودکان جهان است، حقوقی که گاه زیر اسلحه‌های سنگین و داغ پایمال می‌شود و اشک‌هایی به تلخی تاریخ بر گونه‌هایشان جاری می‌کند. حقوقی که در فقر، بیماری، گرسنگی و رنج هرگز اعلام وجود نمی‌کند. کودکان جهان یک رنگ و یک صدا اعلام می‌کنند: «من شادی و محبت زیستن هستم. من هستم تا تو بدانی زندگی یعنی چه؟!»

روز جهانی کودک در سراسر جهان، اعلام حضور تمام کودکانی است که در سرزمین‌های گوناگون تولّد را پاسخ گفتند و زندگی را به بودنشان آذین بسته‌اند.

16 مهرماه هر سال، جهان به پیشواز کودکانی می‌رود که با نگاه معصومانه‌شان آینده‌ای شاد و پر برکت را از پدران و مادران خویش می‌طلبند؛  کودکانی بی‌پناه و آسیب پذیر که تنها یک آغوش می‌تواند پناه‌شان باشد و یک بوسه لبخند را بر لبان‌شان می‌نشاند.

روز جهانی کودک را برای رعایت حقوق کودکان پاس بداریم و به خود بیاموزیم که هر کودک، انسانی یکّه برای ساختن تاریخ و هویّت انسانی است.

 

کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان مازندران 


[1] . از کتاب بچه‌های جهان، سروده‌ی محمود کیانوش.

 

 

آخرین به روز رسانی در پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۵۰
 

رای گیری

نظر شما درباره سایت