آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
نمایش عروسکی در کانون پرورش فکری قائمشهر فعالیتی که مورد توجه قرار گرفت PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط Administrator   
شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۲۸

مرکز قائمشهر از جمله مراکزی است که با توجه به سابقه تاسیس طولانی ای که دارد به طور جدی به نمایش عروسکی پرداخته و در طی سالیان متمادی تعداد زیادی نمایش عروسکی را با شیوه های مختلف تقدیم کودکان و نوجوانان کرده است ... (مصاحبه ای با کارگردان نمایش عروسکی کانون پرورش فکری قائمشهر)

نمایش عروسکی از جمله فعالیتهایی است که طرفداران زیادی در کانون دارد.از آن جایی که بچه ها اصولا علاقه ی خاصی به عروسک ها دارند شبیه سازی زندگی کودکان و فرو رفتن در نقش عروسک و با لحن و زبان دیگرگونه حرف زدن برای آنها لذت بخش و شیرین است.درهمین راستا هر ساله نمایش عروسکی در مراکز کانون به فعالیتی پر رونق و دوست داشتنی تبدیل شده است که با استقبال زیادی از طرف کودکان و نوجوانان روبرو می گردد.

اعضای کانون در تمام مراحل انتخاب متن نمایش ، ساخت دکور عروسک ها، عروسک گردانی و صدا پیشگی اظهار عقیده می کنند و با مربیان وارد بحث و تعامل می شوند.

مرکز قائمشهر از جمله مراکزی است که با توجه به سابقه تاسیس طولانی ای که دارد به طور جدی به نمایش عروسکی پرداخته و در طی سالیان متمادی تعداد زیادی نمایش عروسکی با انواع شیوه ها و اجراها را تقدیم کودکان و نوجوانان کرده است.

به همین منظور و به بهانه ی تهیه گزارش از روند نمایش عروسکی امسال و آشنایی با گروه نمایش عروسکی مرکز قائمشهر گفتگویی با خانم خلیلی مسئول مرکز و کارگردان نمایش ترتیب دادیم که توجه شما را به آن جلب می کنیم:

 

- در ابتدا سلام و خسته نباشید می گویم به شما و اعضای گروهتان، می شود لطفا مختصری در مورد فعالیت گروه نمایش عروسکی توضیحاتی در اختیار ما قرار دهید؟

- ممنون از فرصتی که به ما دادید.گروه نمایش عروسکی مرکز قائمشهر با نام " دختران دریا" با همکاری 4 نفر از دانش آموزان دخترگروه سنی " د " مشغول فعالیت می باشد که  مریم ریحانی( دستیار کارگردان و صدا و عروسک گردان مترسک)- نازنین مهدوی( صدا و عروسک گردان گرگ و کلاغ)- آناهیتا فهیمی( صدا و عروسک گردان کشاورز) و فائزه کشاورز( صدا و عروسک گردان پرستو) به ایفای نقش خود می پردازند . اسم نمایش مرکز هم  " قلب مترسک " است و به شیوه تلفیقی میله ای و دستکشی اجرا می شود.

-اصلا چطور شد سراغ این متن رفتید؟

-طبق روال هر سال مربیان با مطالعه کتابهای مختلف ، نظرشان را راجع به داستان ها بیان کردند تا در نهایت با بحث و گفتگو به یک اتفاق نظر نهایی رسیدیم و قرار شد نمایش " قلب مترسک " را اجرا کنیم.سپس خانم رسکتی مربی مرکز کاربازنویسی ، اضافه کردن ترانه هایی به متن و تبدیل داستان به نمایش نامه را انجام دادند و در نهایت متن نمایش در چند نسخه تایپ و تکثیر شد.مرحله بعدی انتخاب اعضای مستعد و علاقمند بود طی چند نوبت و انجام تست های صدا و تسلط بر متن ، با حضور مربی هنری  و فرهنگی انجام شد که در نهایت ، اعضای گروه فعلی گلچین شدند و از همان لحظه با شروع تمرینات گروه و دور خوانی ها، ساخت عروسک ها توسط اعضا با نظارت خانم براری مربی هنری مرکز آغاز شد و دکور توسط اعضا و زیر نظر مربی فرهنگی ساخته گردید.تمام این مراحل 4 ماه طول کشید.

-از چه سالی به نمایش عروسکی در مرکز شما به عنوان یک فعالیت جدی پرداخته شد؟

- از سال 1378 تا کنون نمایش عروسکی در مرکز ما رونق دارد

-آیا تا به حال موفق به کسب رتبه و جایزه ای هم شدید؟

بله ، در سال 1378 دربخش ساخت عروسک برگزیده سومین جشنواره سراسری نمایش عروسکی کانون در شیراز با نمایش" پیراهن بی بی نازنین" و در سال 1386هم با نمایش " گرگ و روباه و شیر"  برگزیده مرحله استانی شدیم.

-کمی هم راجع به موضوع نمایش عروسکی تان توضیح بدهید؟

-داستان" قلب مترسک" برگرفته از کتابی به همین اسم است نوشته ی "یا لوراچ اورال " با ترجمه ی "محمد رضا مهرافزا".پرنده کوچولویی دلش می خواهد زمستان را ببیند.برای همین با پرنده های دیگر به گرمسیر نمی رود و کنار مترسکی در مزرعه می ماند و اتفاقاتی برایشان بوجود می آید و ...

-آیا تا به حال نمایش را در جایی به روی صحنه برده اید؟

-بله ، در مرکز خودمان و مدرسه پروین اعتصامی قائمشهر

- چند نفر از همکاران با شما در این گروه همکاری داشته اند؟

- اجازه بدهید همین جا از همکاران خوبم.خانم رسکتی (مربی فرهنگی) بازنویسی متن نمایش، خانم براری( مربی هنری) نظارت بر ساخت عروسک ها، تشکر و قدر دانی کنم و بنده که به عنوان مسئول این مرکز کار کارگردانی و نظارت بر ساخت دکور را بر عهده داشتم.

-کمی هم از آینده گروه و برنامه هایتان بگویید.

- ما به خواست خدا در مناسبت های مختلف این نمایش را به روی صحنه بردیم که خوشبختانه مورد توجه کودکان و نوجوانان قرار گرفت.با توجه به توان گروه و ظرفیت اعضای مرکز قرار است در آینده با تشکیل گروه های نمایشی بیشتر ، به طور هم زمان چند نمایش عروسکی را در مرکز داشته باشیم.

- و مطلب آخر؟

- از اعضای گروه نمایش عروسکی خیلی ممنونم که با وجود مشکلات درس و تحصیل ،همیشه با ما همکاری کردند.امیدوارم کانون برنامه های آموزشی ای برای آموزش های آکادمیک و اصولی به اعضای مستعد در نظر بگیرد تا استعدادهای این عزیزان جهت دارتر جلو برود.می توان با تشکیل کلاس های آموزشی ساخت عروسک و عروسک گردانی ، نمایش نامه نویسی با تجهیز کتابخانه به کتابهای تخصصی رشته نمایش به این استعدادها کمک بیشتری رساند.

مصاحبه از : محیا جوادی -خبرنگار افتخاری کانون پرورش فکری قائمشهر

Image Hosted by Free picture hosting at www.iranxm.com

 

Image Hosted by Free picture hosting at www.iranxm.com

 

Image Hosted by Free picture hosting at www.iranxm.com

 

Image Hosted by Free picture hosting at www.iranxm.com

 

 

رای گیری

نظر شما درباره سایت